Wszystko o nerwicy

Nerwica stała się chorobą, na którą zapadają osoby w różnym wieku. Przypadłość ta negatywnie wpływa nie tylko na życie chorego, ale również na całą jego rodzinę. Główną dolegliwością jest wszechobecny lęk, który często potęgowany jest przez inne dolegliwości dodatkowo utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Wszystko o nerwicy

Czym spowodowana jest nerwica?

Nerwicę zalicza się do grupy zaburzeń psychicznych, gdyż towarzyszy jej lęk przybierający różne postaci. Objawia się to ogólnym niepokojem, nadmiernie rozwiniętą wyobraźnią oraz pesymizmem. Przez pojawiający się strach odczuwa się również dolegliwości somatyczne, takie jak ból żołądka, czy długotrwałe problemy ze snem. Najczęściej na nerwicę chorują kobiety w wieku od 25 do 45 lat. Przyczyn choroby jest co najmniej kilka, jednak nie w każdym przypadku są one takie same. Jest to tak naprawdę kwestia całkowicie indywidualna i zależna od wielu czynników. Często powodem wystąpienia nerwicy jest brak możliwości poradzenia sobie z nadmiarem obowiązków. Liczy się tutaj wytrzymałość na presję czasu, wymagania stawiane przez innych oraz poczucie odpowiedzialności. Gdy podatność na stres jest zbyt duża – wówczas wzrasta ryzyko zachorowania na nerwicę.

Walka z nerwicą

Tak naprawdę nie ma jednego skutecznego sposobu na walkę z nerwicą. Konieczne jest podjęcie pracy nad samym sobą, przydatne okazują się spotkania z psychiatrą. Najważniejsze jest odkrycie w sobie poczucia własnej wartości, jest to pierwszy krok do zwalczenia pojawiającego się lęku. Czasami niezbędne okazuje się wdrożenie leczenia farmakologicznego, a jako uzupełnienie poleca się zażywanie ruchu na świeżym powietrzu. Realną pomoc i ulgę w symptomach choroby przynoszą medytacje, joga lub rozmowy z osobami o podobnej przypadłości. Spojrzenie na problemy innych z własnej perspektywy nierzadko jest punktem wyjściowym do zmiany własnego toku myślenia. Poziom stresu mogą również obniżyć napary ziołowe. Uspokajają i wyciszają, dlatego często obserwuje się zmniejszenie objawów nerwicy i występujących lęków.