Czym jest terapia falą uderzeniową i jak może Ci pomóc?
Terapia falą uderzeniową (metoda ESWT) to niechirurgiczna procedura stosowana w leczeniu przewlekłego zapalenia powięzi podeszwy, zapalenia ścięgna Achillesa, łokcia tenisisty. Może również przynieść świetne efekty w przypadku stanu zapalnego ścięgna Achillesa i innych przewlekłych tendinopatii. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.
Jak działa ESWT?
Wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej intensywności. Specjalista kieruje je do problematycznych tkanek z najwyższą dokładnością. Energia kinetyczna fali dźwiękowej jest przekazywana do nadajnika na końcu aplikatora, skąd przechodzi przez tkanki do miejsca urazu. Terapia falą uderzeniową wywołuje wtedy efekt kawitacji. Wspomaga regenerację i procesy naprawcze kości, ścięgien i innych tkanek miękkich. Dokładny mechanizm fizjologiczny nie jest do końca poznany, jednak badania sugerują, że komórki w problematycznym miejscu ulegają mikrourazowi. Sprzyja tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych i komórek nerwowych, a także stanom zapalnym, związanym z procesem gojenia.
Jakie schorzenia leczy fala uderzeniowa?
Badania pokazują, że ESWT pomaga leczyć różne schorzenia układu mięśniowego kończyn dolnych. Specjalista może ją zalecić w przypadku zapalenia powięzi podeszwowej, tendinopatii ścięgna Achillesa, zespołu stresu przyśrodkowego piszczeli (szyny goleniowe), zapalenia kaletki, nerwiaka Mortona. Fala uderzeniowa może również pomóc w razie złamań zmęczeniowych, włókniakowatości podeszwowej, jałowej martwicy, choroby Severa, zwapniających tendinopatii, czy urazu mięśniowo-szkieletowego.
ESWT jest nieinwazyjnym sposobem leczenia. Zazwyczaj nie wywołuje skutków ubocznych. Przyspiesza czas gojenia i zmniejsza ból w schorzeniach, w których konwencjonalne metody nie działają.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Jednym z przeciwwskazań są zaburzenia krzepnięcia/antykoagulanty. Fala uderzeniowa może (pod wysokim ciśnieniem lub dużą częstotliwością) powodować krwawienie. Dlatego pacjentów należących do tej grupy należy leczyć ostrożnie. Do innych przeciwwskazań można zaliczyć:
- infekcję- EWST może zwiększyć produkcję komórek, co w takiej sytuacji niekoniecznie da pozytywny efekt,
- rak- podobnie jak w przypadku infekcji, fale uderzeniowe w tkance nowotworowej mogą pobudzać wzrost komórek,
- wstrzyknięcie kortykosteroidów- istnieją dowody sugerujące, że wstrzyknięcia steroidów osłabiają tkanki miękkie, dalsze natychmiastowe leczenie falą uderzeniową może doprowadzić do zerwania ścięgna lub uszkodzenia tkanki. Eksperci zalecają tutaj 6-tygodniową przerwę.
Jak wygląda zabieg?
Proponowana terapia falą uderzeniową jest nieinwazyjna. Nie ma tutaj długiego okresu rekonwalescencji. Podczas zabiegu leżysz wygodnie na plecach, a leczony obszar spoczywa na maszynie na miękkiej, wypełnionej wodą membranie. Aby zapewnić Ci komfort, specjalista zastosuje znieczulenie miejscowe. Wykorzystuje badanie ultrasonograficzne, by zobaczyć i wycelować w uszkodzoną tkankę. Podczas zabiegu usłyszysz powtarzające się kliknięcia. Jeśli jesteś zdenerwowany lub zaniepokojony, porozmawiaj o tym z lekarzem. Odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z falą uderzeniową.