Jak skutecznie radzić sobie z samotnością?

Samotność jest przykrym uczuciem, które dotyka coraz więcej ludzi w każdym wieku. Istnieją jednak skuteczne sposoby radzenie sobie z nią, które warto wdrożyć od razu, kiedy tylko poczujemy się źle sami ze sobą. Oto kilka sprawdzonych propozycji, dzięki którym bycie samemu nie będzie takie straszne!

Przyczyna samotności, czyli skąd takie uczucie?

Aby rozwiązać problem, zawsze należy najpierw znaleźć jego przyczynę. Osoby, które czują się samotne powinny odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd biorą się u nich takie odczucia – czy wynika to z braku bycia w związku, poczucia osamotnienia w małżeństwie, małej liczby przyjaciół czy też nieobecności dzieci, które wyprowadziły się i wiodą już własne, niezależne życie.

Warto nazwać własne uczucia oraz określić sytuacje, w których czujemy się najbardziej samotni. Pomoże to znaleźć remedium na takie postrzeganie rzeczywistości oraz zmniejszy natężenie negatywnych doznań. Warto także w wyprzedzeniem planować swoje aktywności oraz starać się zwyczajnie mieć, co robić – w takiej sytuacji trudno bowiem o zastanawianie się nad samopoczuciem oraz pogłębianie własnych obaw.

Jak skutecznie radzić sobie z samotnością?

Pomoc specjalisty, czyli kiedy warto zasięgnąć wsparcia psychologa?

Istnieją sytuacje, w których trudno radzić sobie samodzielnie. Jeśli czujemy, że nasze życie wymyka się spod kontroli i żadne metody nie pomagają na samotność, zwróćmy się po poradę do sprawdzonego psychoterapeuty. Terapia prowadzona przez specjalistę pozwoli lepiej zrozumieć siebie oraz dotrzeć do sedna problemu. Pozwoli także otworzyć oczy na zupełnie nowe możliwości, których ogarnięci złym nastrojem zazwyczaj nie dostrzegamy.

Decydując się na terapię u specjalisty, warto usunąć z głowy przekonanie, że psychologa odwiedzają jedynie osoby mające problemy psychiczne. Wizyty psychologiczne z roku na rok stają się coraz bardziej powszechne, gdyż ludzie zdają sobie sprawę, jak wiele dobrego są w stanie wnieść w ich życie. Dobry psycholog zachęci do aktywności, odświeżenia starych znajomości oraz znalezienia nowego hobby, które pomoże zapełnić pustkę po czymś, co zniknęło z naszego życia.