Woda mineralna – jak wybrać odpowiedni produkt?

Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do życia. Jakość wody dostępnej w kranie w naszym kraju ciągle pozostawia sporo do życzenia, przez co nadal bardzo chętnie sięgamy po wodę mineralną w butelce. Woda mineralna występuje w wielu odmianach, które między sobą różnią się nie tylko ceną, ale także właściwościami. Sprawdźmy, czym warto kierować się przy wyborze wody w butelce do codziennego spożywania.

Woda mineralna czy źródlana? Najważniejsze różnice

Woda mineralna jest pojęciem stosowanym do praktycznie wszystkich rodzajów wód butelkowanych dostępnych w sprzedaży. Obejmuje ono naturalne wody pochodzące z podziemnych źródeł. Nie każda woda sprzedawana w butelce jest jednak wodą mineralną. Warto także wiedzieć, że wody wysoko zmineralizowane nie powinny być spożywane codziennie. Wysoka zawartość w nich minerałów może bowiem powodować ich nadmierną kumulację w organizmie i stać się przyczyną m. in. kamicy nerkowej oraz problemów z ciśnieniem krwi i obrzękami. Zdecydowanie lepszym wyborem na co dzień jest więc sięganie po wody średnio i nisko zmineralizowane, do których należy m. in. woda źródlana. Od czasu do czasu można jednak kupić wodę wysoko zmineralizowaną, która dostarczy organizmowi cennych minerałów.

Woda źródlana jest wodą niskozmineralizowaną, która doskonale nadaje się do regularnego spożywania przez ludzi w każdym wieku. Z powodzeniem mogą po nią sięgać ludzie zdrowi, młodzi i starsi, jak i osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia zdrowotne. Woda źródlana jest polecana także dzieciom, kobietom w ciąży oraz mamom karmiącym piersią, które szczególnie muszą dbać o picie dużych ilości dobrej jakości płynów. Woda źródlana doskonale nadaje się także jako baza do przygotowywania posiłków dla niemowląt i małych dzieci – można ją wykorzystywać m. in. do gotowania zupek, przygotowywania mieszanek mlecznych, przecierów oraz naparów ziołowych.

Woda mineralna – jak wybrać odpowiedni produkt?

Woda mineralna gazowana czy niegazowana?

Woda mineralna występuje także w formie niegazowanej oraz gazowanej. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się jej odmiany lekko gazowane, po które chętnie sięgają osoby lubiące delikatny efekt musujący wody. Jeśli poszukujemy wody do spożywania na co dzień, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie woda mineralna niegazowana, która jest uniwersalnym napojem odpowiednim dla każdego. Nie oznacza to jednak, że woda gazowana jest niezdrowa, wręcz przeciwnie! Woda gazowana jest szczególnie polecanym zamiennikiem słodkich napojów gazowanych dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez musujących napojów.

Wody gazowane zawierają dodatek dwutlenku węgla, który posiada właściwości bakteriostatyczne i konserwujące. Dzięki niemu woda mineralna zyskuje lepszą trwałość oraz charakterystyczny, bardziej orzeźwiający smak. Po gazowaną wodę warto więc sięgać od czasu do czasu, zwłaszcza w upalne dni, kiedy chcemy szybko i skutecznie ugasić pragnienie. Woda mineralna gazowana może jednak powodować podrażnienie śluzówki żołądka, zgagę oraz wzdęcia. Nie jest więc zalecana osobom z wrażliwym układem trawiennym. Powinny jej unikać także kobiety w ciąży oraz dzieci, które posiadają wrażliwszy przewód pokarmowy.

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk - Twoja woda mineralna.