Szczyt w Davos

W Szwajcarii miało miejsce Światowe Forum Ekonomiczne, a dokładniej w kurorcie narciarskim w Davos. Jedną z prelegentek była Greta Thunberg, to aktywistka klimatyczna, pochodząca ze Szwecji. Zachęcała do brania pod uwagę głosu młodych osób, walczących o ochronę środowiska.

Przemówienie Grety Thunberg

Aktywistka mówiła o problemie globalnej bezczynności wobec zmian klimatycznych, mimo licznych działań podejmowanych przez młode osoby. Podkreśliła, że działania, które podjęto dla klimatu nie mają globalnego wsparcia. Jej zdaniem żadne globalne decyzje nie zostały podjęte. W swoim przemówieniu o tytule „Tworzenie zrównoważonej ścieżki w kierunku wspólnej przyszłości” zwróciła uwagę na to, że mimo, iż jest słuchana to nie niesie to żadnych czynności za sobą. Podobnie jest z innymi aktywistami. Jej zdaniem głos młodych osób powinien być brany pod uwagę. W walce ze zmianą klimatu sama świadomość nie pomoże, każdy powinien posiadać obszerniejszą wiedzę w zakresie naukowej dziedziny związanej ze zmianą klimatu i ocieplenia planety. Włączenie wiedzy naukowej do tej walki da jedyną szansę na zmianę podejścia w tej kwestii, w opinii Thunberg.

Szczyt w Davos

Inni obecni aktywiści w Davos

Oprócz Grety Thunberg w Davos pojawili się także inni aktywiści tacy jak Fion Ferreira. To irlandzki naukowiec, który opracował sposób przeciwdziałający się przedostawaniu się mikroplastików do oceanów. W Szwajcarii pojawiła się również Ayakha Melithafa, działaczka klimatyczna z południowej Afryki oraz Autumn Peltier, aktywistka pochodząca z Kanady, zajmująca się ochroną wód.

Obecność światowych i krajowych liderów

W Davos pojawił się Donald Trump, prezydent USA, który bardzo pozytywnie wypowiadała się o sytuacji gospodarczej swojego kraju. Jego zdaniem Stany Zjednoczone są najlepszym miejscem dla rozwoju młodych firm, którzy liczą na sukces. Na szczyt przyjechał także prezydent Polski Andrzej Duda, premier kraju Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister finansów Tadeusz Kościński.