Co warto wiedzieć na temat instytucji zachowku?

Zachowek to zagadnienie na temat, którego informacji poszukuje naprawdę wiele osób. Czym zatem jest zachowek? Komu się należy? W jaki sposób go uzyskać? Warto poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się więcej na temat zachowku.

Zachowek – podstawowe informacje

Instytucja zachowku to pewnego rodzaju zabezpieczenie ustawowych spadkobierców na wypadek pominięcia w testamencie. Jest to, więc ochrona praw najbliższej rodziny. Może, bowiem zdarzyć się tak, że dana osoba nie przekaże w testamencie swego majątku najbliższej rodzinie tylko komuś z poza tego kręgu. Do osób, które zgodnie z przepisami prawa mogą żądać zachowku po osobie zmarłej zaliczamy: dzieci, wnuki, małżonka oraz rodziców. Takie osoby mogą dochodzi połowy wartości udziału, jaki otrzymałyby w wyniku dziedziczenia ustawowego gdyby niekorzystny dla nich testament nie został sporządzony. Należy również zaznaczyć, że w przypadku małoletnich zstępnych i osób, które są trwale niezdolne do pracy wartość zachowku zwiększa się z połowy do aż dwóch trzecich wartości udziału spadkowego. Warto także podkreślić, że istnieją i takie sytuacje, w których uprawnieni do zachowku nie mogą go dochodzić. Mowa tu między innymi o sytuacjach, w których dana osoba zawarła umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia, odrzuciła spadek, została uznana za niegodną dziedziczenia bądź też została wydziedziczona w testamencie. Zachowek nie należy się także małżonkowi, który był w separacji. Abyśmy mogli dowiedzieć się, jaką kwotę zachowku otrzymamy musimy poznać rzeczywistą wartość masy spadkowej. Warto przy tym zauważyć, że do wartości spadku doliczane są zapisy windykacyjne, a także darowizny (z wyjątkiem tych drobnych), których spadkodawca dokonał przed upływem nie dłuższym niż dziesięć lat wstecz.

Co warto wiedzieć na temat instytucji zachowku?

Sprawa o zachowek Wadowice – z usług, której kancelarii prawniczej warto skorzystać?

W Wadowicach, podobnie jak i w innych miastach w Polsce, wielu ludzi decyduje się na założenie sprawy o zachowek. Jeżeli potrzebujemy fachowej pomocy w zakresie ustalenia i otrzymania zachowku to bez wątpienia warto zwrócić się o pomoc do dobrego adwokata, który doskonale zna prawo spadkowe oraz jego zawiłości. Jeżeli więc interesuje nas naprawdę profesjonalna kancelaria Wadowice, która zatrudnia doświadczonych radców prawnych potrafiących w możliwie jak najszybszy i najkorzystniejszy dla nas sposób rozwiązać naszą sprawę o zachowek to z cała pewnością warto skorzystać z usług Kancelarii Atico. To właśnie prawnicy z tej kancelarii dzięki swojej ogromnej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu są w stanie pomóc nam wtedy, gdy zostaniemy pominięci, jako spadkobiercy. Warto dodać, ze możemy liczyć tu na pełne zaangażowanie i indywidualne podejście do naszej sprawy. Pamiętajmy, że sprawy związane z zachowkiem często są dość zawiłe i skomplikowane jednak dobry prawnik potrafi bezbłędnie zająć się nawet najbardziej trudnymi sprawami dotyczącymi spadku. Warto, więc podjąć odpowiednie kroki i zdecydować się na dochodzenie swoich praw przy pomocy profesjonalistów.