Nieśmiałość – jak ją pokonać?

Małe dzieci zwykle nie mają poczucia nieśmiałości, bawią się frywolnie biegając i śpiewając do momentu gdy ktoś je napomni, wówczas buduje się nieśmiałość. To był zalążek jej budowania, który doprowadził do tego, że w dorosłym życiu znacznie trudniej nawiązać jest nową znajomość. Czujemy strach, zaczynamy się pocić na widok grupy nieznanych czy nie wiemy jaki temat poruszyć to najczęstsze objawy nieśmiałości wśród ludzi.

Świadomość własnej nieśmiałości

Po pierwsze trzeba dobrze poznać i przeanalizować w jakich sytuacjach najczęściej odczuwamy dyskomfort, jakie są nasze reakcje i wokół czego zapętlają się nasze myśli. Znacznie lepiej pracuje się nad czymś, kiedy wiemy, co dokładnie trzeba opracować.

Zbudowanie własnej wartości i odklejenie etykiety

Zwykle to, co myślimy o siebie nie ma przełożenia w rzeczywistości. Warto skupić się nad swoimi mocnymi stronami, zastanowić się co wykonujemy naprawdę dobrze, w jakich sytuacjach jestem doceniamy przez innych, które sytuacje nie stanowią dla mnie żadnego problemu i wykonuje je z zupełną łatwością. Takie spojrzenie na siebie i wypisanie tych dobrych aspektów samego siebie pomoże nam zwracać na to, co mamy w sobie dobrego, a nie tylko złego. Jeżeli sami siebie będziemy określać jako nieśmiałych to właśnie tak będziemy na siebie patrzeć. Ta etykieta wówczas będzie już z nami na stałe. Ważne, by przestać tak myśleć o sobie i zmienić perspektywę patrzenia na siebie.

Nieśmiałość – jak ją pokonać?

Akceptacja porażki

W życiu bywa tak, że raz jest lepiej, a raz gorzej. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, trzeba po prostu zaakceptować, że takie zdarzenia też mają miejsce. Często źródłem nieśmiałości są złe doświadczenia z przeszłości. Warto się od tego uwolnić, jeszcze raz spojrzeć na to zdarzenie z innej, szerszej perspektywa, którą należy potraktować jako cenna lekcja.

Dodatkowe działania

Warto wyzbyć się perfekcjonizmu, bo nie zawsze w życiu wszystko wychodzi na 100%. Spróbuj nawiązać kontakt z nieznajomym, np. pytając kogoś o drogę, wejdź w grupę. Zadawaj pytania, słuchaj, zauważ słowa kluczowe. Nie bój się zmierzyć z trudnymi sytuacjami. Bądź dumny z własnych sukcesów, notuj je. Nie bój się nawiązywać kontaktu wzrokowego. Stwórz sobie motywującą playlistę. Pamiętaj o zasadzie małych kroków.