Jak zamienić strych na poddasze użytkowe?

Twój strych pełni rolę składzika, w którym jedynymi lokatorami, czającymi się pomiędzy zakurzonymi pudełkami i starymi urządzeniami, są wszelkiej maści pajęczaki i owady? I zastanawiasz się może, czy warto przerobić go na poddasze użytkowe, zyskując więcej przestrzeni? Jeśli tak jest, to jak najbardziej warto dokonać takiej zmiany! Dzięki temu nie tylko zwiększysz przestrzeń użytkową domu, ale również podniesiesz standard swojej nieruchomości. Jak zatem zamienić strych na poddasze użytkowe?

Podstawa adaptacji, czyli ocieplenie strychu

Podstawową różnicą pomiędzy poddaszem nieużytkowym a użytkowym, jest izolacja poddasza. Ogólnie każdy dom powinien posiadać odpowiednią izolację dachu lub stropu. Nieocieplony dach powoduje bowiem bardzo duże straty ciepła, sięgające nawet 30 procent. A to z kolei niestety przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli strop na naszym strychy nie był jednak ocieplony. Co może się zdarzyć zwłaszcza w domach liczących sobie już dobrych kilkadziesiąt lat, to adaptacja strychu na poddasze użytkowe przyniesie nam podwójne korzyści. W trakcie prac będziemy musieli ocieplić dach budynku, co pozwoli nam na zmniejszenie strat ciepła i zwiększenie energooszczędności domu.

Jakie materiały do izolacji poddasza?

Do izolacji zarówno poddaszy użytkowych, jak i nieużytkowych, najczęściej stosuje się wełnę mineralną. Na rynku dostępne są je dwa rodzaje: wełna skalna oraz wełna szklana. Różnią się one między sobą składem i procesem produkcji. Wełna skalna jest produkowana z surowców skalnych (np. margle, gabro, bazalt, dolomit czy skały wapienne), natomiast wełna szklana wytwarzana jest z kwarcu lub stłuczki szklanej. Oba rodzaje wełny produkowane są w postaci mat, płyt lub otulin.

Wiele ciekawych informacji na temat układania wełny i właściwości poszczególnych jej rodzajów, znaleźć można na stronie ociepleniepoddasza.com.pl. Wełnę mineralną układa się pomiędzy krokwiami w postaci dwóch poprzecznych warstw. Nie jest to jednak jedyny element ocieplenia, na które składają się jeszcze folie paroprzepuszczalne i paroizolacyjne oraz stelaż, który podtrzymuje drugą warstwę wełny oraz stanowi konstrukcję, do której mocowane są płyty g-k lub inne materiały wykończeniowe.

Jak zamienić strych na poddasze użytkowe?

Wykończenie poddasza użytkowego

Kiedy poddasze zostanie już ocieplone, musi zostać odpowiednio wykończone. Tak jak już wspomniano, są to najczęściej płyty gipsowo-kartonowe, które są przykręcane do stelaża, a następnie malowane na wybrany kolor. Nie znaczy to wcale, że nie można do wykończenia wykorzystać innych materiałów.

To na co się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, jaki chcemy uzyskać efekt. Możemy bowiem, zamiast płyt g-k przykryć izolację termiczną panelami lub drewnianymi deskami. Wtedy otrzymujemy przytulne wnętrze, przypominające designem góralskie chaty.

Adaptacja strychu na poddasze użytkowe jest zatem świetnym sposobem na zyskanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, bez konieczności powiększania bryły budynku. Otrzymujemy w ten sposób nowoczesne pomieszczenia o ciekawym designie. Możemy zaaranżować tam olbrzymi loft lub pokoje czy sypialnie, a nawet całkowicie oddzielne mieszkanie.