Jak zorganizować wyjątkowe chrzciny?

Chrzest jest niezwykle ważnym momentem w życiu dziecka, jak i całej jego rodziny. Stanowi wspaniałą okazję do celebrowania drogi wiary. 

Data uroczystości

Nie ma jednej, uniwersalnej zasady, która mówi, kiedy ochrzcić dziecko. Niektórzy rodzice podejmują decyzję o  kiedy maluszek ma zaledwie kilka tygodni, podczas gdy inni czekają, aż trochę podrośnie. Zwykle chrzci się 2-6- miesięczne niemowlęta. Istnieje wtedy duża szansa, że spokojnie prześpią większość, jeśli nie całą uroczystość.

Wybierając konkretną datę, koniecznie zwróćcie uwagę na kilka czynników:

  • Pora roku.
  • Temperament malucha.

Aby ustalić termin ceremonii, zgłoście się do kancelarii przynajmniej 1-2 miesiące wcześniej. Wówczas spokojnie dopełnicie wszystkich formalności.

Jak udekorować wnętrze?

Jednym z ważnych, choć często pomijanych elementów są dekoracje. Mają duży wpływ na atmosferę przyjęcia. Chcecie zrobić dobre wrażenie na gościach? Jeśli tak, pomyślcie o świeżych kwiatach, balonach w pastelowych kolorach i śnieżnobiałych obrusach. Podkreślą wyjątkowy charakter uroczystości. Możecie również zawiesić papierowe lampiony i rozety. Sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Wspomniane dekoracje wcale nie muszą być jednorazowym wydatkiem. Wspaniale sprawdzą się też przy innej okazji, np. urodzinach malucha.

Zaproszenia na chrzest

Jeśli już przygotowaliście listę gości, zastanówcie się, czy chcecie osobiście wręczać zaproszenia, czy wysłać je pocztą. Pamiętajcie, by zamieścić w nich prośbę o potwierdzenie przybycia. 

Jak zorganizować wyjątkowe chrzciny? 

Ubranko i szatka do chrztu

Chrzest to nie rewia mody. Dlatego, zamiast szukać sukienki z mnóstwem koronek i falbanek, poszukaj wygodnego i praktycznego ubranka. Wtedy nie będzie dodatkowo stresowało maluszka. Oczywiście powinno być eleganckie, ale komfort maleństwa stawiaj na pierwszym miejscu. Sprawdź, czy można łatwo zdjąć i założyć ubranko. Jeśli chodzi o kolor, dominuje biel, róż i niebieski. Pamiętaj, by przed wyjściem do kościoła przewinąć i nakarmić dziecko. Wtedy będzie spokojniejsze podczas uroczystości. Na wszelki wypadek weźcie ze sobą chusteczki nawilżające, pieluszki i ulubioną zabawkę maluszka.

Ważną rolę odgrywają szatki do chrztu (np. https://balumi.com.pl/kategoria/szatki-i-swiece/szatki-do-chrztu/)  . Odzwierciedlają wewnętrzną przemianę w ochrzczonym dziecku. Zwróć uwagę na jej kolor. Najlepiej, aby była biała. Symbolizuje czystość i niewinność. Podkreśla wyjątkowy charakter ceremonii. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by miały zdobienia w pastelowym kolorze.

Menu na chrzciny

Wybierając menu na przyjęcie, zwróćcie uwagę na pogodę i porę roku. Latem warto podać lekkie posiłki, a w zimie bardziej sycące potrawy. Przygotujcie menu z odpowiednim wyprzedzeniem. Wtedy unikniecie niepotrzebnych nerwów.  Powinno obejmować zupę (najbezpieczniejszym wyborem będzie rosół), drugie danie, sałatki i deser. Pamiętajcie też o eleganckim torcie. Jeśli nie lubicie lub nie chcecie piec, możecie śmiało go zamówić. Proponowane torty występują w różnych wzorach i kolorach. Często są ozdobione słodkimi figurkami i napisami.

Jak zorganizować wyjątkowe chrzciny? 

Podziękowania dla gości

Sprawią miłą niespodziankę Twoim gościom. Wbrew pozorom wcale nie są zarezerwowane tylko dla przyjęcia w lokalu. Jeśli organizujecie chrzciny w domu, również możecie w ten sposób podziękować gościom. Ciekawym pomysłem są mini wózeczki wypełnione cukierkami.