Jak wybrać sprężarkę powietrza?

Biorąc pod uwagę bogatą ofertę, zakup sprężarki powietrza może stanowić nie lada wyzwanie. Zamienia energię elektryczną w potężną energię kinetyczną. To lekkie i przenośne narzędzie do zasilania innych kompaktowych i poręcznych sprzętów, takich jak klucze udarowe, szlifierki i wiertarki. Zazwyczaj stosuje się ją w fabrykach, warsztatach, a nawet w domach. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model.

Typ sprężarki: jednostopniowa czy dwustopniowa?

Jednostopniowe sprężarki powietrza mają niską wydajność. Można jednak łatwo je przenosić. Sprawdzą się więc doskonale w małych sklepach i domach. Z kolei dwustopniowe modele znajdą zastosowanie w warsztatach i zakładach produkcyjnych. Zapewnią wystarczającą moc do jednoczesnej obsługi kilku narzędzi pneumatycznych. Wspomniane urządzenia dwukrotnie sprężają powietrze, mają zbiorniki magazynowe, dlatego są droższe. 

Typ układu napędowego

Kupując sprężarkę powietrza, zwróć uwagę na napęd. Możesz wybierać między silnikiem elektrycznym a silnikiem wysokoprężnym. Ten pierwszy jest zazwyczaj tańszy w eksploatacji i nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Z drugiej strony potrzebuje stałego źródła energii elektrycznej. Jeśli pracujesz w różnych miejscach, zdecydujesz się raczej na sprzęt z silnikiem wysokoprężnym. 

Niektóre sprężarki są wyposażone w napęd o zmiennej częstotliwości lub VFD. W ten sposób dostosowują ilość zużywanej energii do konkretnego zadania, obniżając koszty eksploatacji. Warto jednak pamiętać, że takie maszyny mogą być bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia i trudne warunki pracy.

Sterowanie sprężarką i wydajność systemu

Sprężarki powietrza rzadko pracują cały czas z pełnym obciążeniem, dlatego należy zwrócić uwagę na zdolność skutecznego sterowania przepływem. Start/Stop to najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób kontroli. Stosuje się go w modelach tłokowych i rotacyjnych. Zasadniczo napęd silnika jest włączany lub wyłączany w zależności w odpowiedzi na ciśnienie tłoczenia maszyny. Do generowania sygnałów Start/Stop możesz użyć wyłącznika ciśnieniowego. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku sprężarek o mocy mniejszej niż 30 koni mechanicznych.

Z pomocą przychodzi również tryb Załaduj/Wyładuj. Utrzymuje silnik w ruchu, ale odciąża sprężarkę, gdy ciśnienie tłoczenia staje się odpowiednie. 

Zmienne przemieszczenie

Niektóre smarowane sprężarki śrubowe zmieniają swoją wydajność za pomocą specjalnych zaworów. Ciśnienie wyjściowe i pobór mocy maszyny można regulować bez jej uruchamia/wyłączania lub ładowania/odciążania. Przy przepływach powyżej 60% wydajności taka metoda kontroli jest bardzo skuteczna.

Jak wybrać sprężarkę powietrza?

Dlaczego warto wybrać sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej?

Wspomniana maszyna zapewnia niezrównaną efektywność energetyczną, jednocześnie obniża koszty operacyjne. Posiada silnik, który modyfikuje prędkość zgodnie z aktualnymi potrzebami użytkownika. Odbywa się to poprzez modulację zarówno napięcia, jak i Hz dostarczanego do silnika. Taka sprężarka może pracować w pełnym zakresie wydajności do 100% znamionowego przepływu powietrza.

Bez względu na to, jaki model wybierzesz, pamiętaj o regularnych przeglądach. Dzięki temu masz pewność, że maszyna będzie działać bez zarzutu. Specjaliści wnikliwie przeanalizują wszystkie moduły śrubowe i rozwiążą ewentualne problemy. Służą też profesjonalnym doradztwem. Mogą zmodernizować i naprawić kompresory i osuszacze, a także wymienić filtry powietrza. Współpracując z doświadczoną firmą, unikniesz kosztownych awarii. 

Artykuł powstał przy współpracy z Kompresor Technika: www.kompresortechnika.pl/serwis-sprezarek-srubowych/