Jak prawidłowo myć ręce?

Dłonie człowieka potrafią być zgromadzeniem bakterii, sięgających ilości nawet do 5 milionów, często wśród nich znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje. Pozbyć się ich może jedynie częste i właściwe mycie rąk. Warto przypomnieć sobie jak tego dokonać.

Bakterie, znajdujące się na dłoniach

Niektóre z bakterii, które przebywają na skórze tworzą mikroflorę fizjologiczną, która nie powoduje powstania jakichkolwiek zjawisk chorobotwórczych. Oprócz nich na dłoniach gromadzić się mogą takie bakterie, grzyby czy pasożyty, które są chorobotwórcze. Przykładem mogą być bakterie coli, pałeczki salmonelli, jaja owsików, tasiemca czy popularnego ostatnio bakterie koronawirusa, którego zarażenie odbywa się drogą kropelkową, za pośrednictwem kontaktu z wydzielinami osoby zainfekowanej.

Jak prawidłowo myć ręce?

Nieustanne narażenie na kontakt z bakteriami

Codziennie dłonie ludzkie mają kontakt z różnymi przedmiotami czy powierzchniami, na których występują patogeny. Mogą to być stoły, biurka, komputery, klamki do drzwi czy okien. Dłonie narażane są w trakcie dotyku np. przy witaniu się z kimś, przytulaniu czy gestykulowaniu. Tak więc dłonie człowieka bardzo często w ciągu dnia ulegają zabrudzeniu, co często nie jest widoczne gołym okiem.

Zanieczyszczone dłonie często porównywane są do „bomby biologicznej”, na którą na szczęście występuje skuteczna broń jaką jest odpowiednie mycie rąk. Mimo tej świadomości w społeczeństwie bardzo dużo osób nie myje dłoni po wyjściu z toalety przed spożyciem posiłku lub po sytuacji przebywania z osobą chorą. Wiele osób, którzy myją dłonie robią to zdecydowanie zbyt szybko, często nawet nie sięgając po mydło.

Odpowiednie postępowanie przy myciu rąk

Zawsze należy przed myciem rąk zdjąć wszelką biżuterię na nich się znajdującą. Konieczne jest użycie mydła do mycia, za pomocą którego dokładnie namydlimy obie ręce, nadgarstki, a kolejno trzeba wszystko dobrze spłukać. Kolejno wytrzeć dokładnie ręce w ręcznik papierowy i ręcznikiem zakręcić kran, by unikać kontaktu z bakteriami, znajdującymi się na nim. Prawidłowe mycie rąk powinno trwać co najmniej 30 sekund.