6 wyjątkowych miejsc w Polsce

Polska słynie z malowniczych krajobrazów, bogatej historii, szerokiej oferty kulturalnej. Znajduje się tu wiele wspaniałych zabytków. Sprawdź kilka z nich.

Zabytki w Krakowie

Rynek Głównym jest największym średniowiecznym rynkiem w Europie. To centrum życia społecznego, religijnego i politycznego miasta. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególną uwagę warto zwrócić na Sukiennice i Kościół Mariacki. Dziś Stare Miasto łączy elementy historyczne z nowoczesnymi. Wybitne zbiory historyczne znajdują się w wielu oddziałach Muzeum Narodowym oraz Podziemnym Rynku Głównym.  

Planując wycieczkę do Krakowa, koniecznie umieść na swojej liście Zamek Królewski na Wawelu. Pochodzi z XIV wieku. Jest symbolem polskiej historii i dumy. Przylega do niego Katedra Wawelska.

Zwróć też uwagę na inne krakowskie zabytki, np. Barbakan. To XV- wieczny bastion, który niegdyś chronił Bramę Floriańską i Stare Miasto. Obecnie składa się z niewielkiego muzeum, średniowiecznych przejść i dziedzińca.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Otwarty w 2016 roku, imponujący element nowoczesnej architektury jest odważnym dodatkiem do północnego krańca gdańskiego nabrzeża. Muzeum szybko stało się jednym z najważniejszych atrakcji Gdańska. 

Przedstawia losy Polski podczas największego konfliktu na świecie. Podzielone jest na 18 części, z których każda dotyczy aspektu II wojny światowej i uporządkowane w kolejności chronologicznej. Jedna z sekcji prezentuje spotkania sojuszników w Teheranie, Casablance, Moskwie i Jałcie.

Rynek Starego Miasta w Warszawie

Założona pod koniec XIII wieku Warszawa i centralny rynek miasta były sercem polskiej kultury przez pięć wieków. Pierwotny Rynek Starego Miasta został zniszczony podczas II wojny światowej, ale starannie zrekonstruowano go niemal natychmiast po zakończeniu wojny. Znajduje się rzeźba brązu warszawskiej syrenki, symbolu stolicy Polski.

6 wyjątkowych miejsc w Polsce

Ostrów Tumski

Ta oszałamiająca wyspa jest jednym z najstarszych miejsc we Wrocławiu. Znajduje się tu wiele znanych zabytków, takich jak Katedra Św. Jana Chrzciciela (odremontowana po II wojnie światowej), Kolegiata Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja. Zachwyca fantastyczną architekturą.

Białowieski Park Narodowy

Obecnie jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. To największa i ostatnia pozostałość starożytnego lasu w Europie. Został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się 20 km na wschód od Hajnówki. Leży na granicy z Białorusią. 

Zamieszkuje tu 120 gatunków ptaków, a także łosie, wilki i dziki. Symbolem Białowieży jest żubr. Zamieszkuje ją około 800 żubrów. 

6 wyjątkowych miejsc w Polsce

Zamek Królewski w Warszawie

Przez wieki był siedzibą polskich władców. Znajduje się na Placu Zamkowym przy wejściu na Stare Miasto. Zamek pochodzi z XIV wieku. Kiedyś był oficjalną rezydencją książąt mazowieckich. To duma Warszawy, zrekonstruowanej ze stosu gruzów przy niewiarygodnych kosztach w latach 1971-1984.

Przewodnik oprowadzi Cię po apartamentach i komnatach króla, bogato zdobionych obrazami wybitnych artystów. Mapy na świecie przedstawiają dawną potęgę Polski, gdy rozciągała się od Bałtyku po Morze Czarne.