Smog, a działanie aplikacji Airly

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się świadomość ludzi z zagrożenia dla zdrowia i życia, które generuje smog. Zjawisko przybiera na sile, tworzy coś w rodzaju sztucznej mgły przepełnionej wieloma szkodliwymi substancjami. Niestety, za taki stan rzeczy w dużej mierze jesteśmy odpowiedzialni my sami. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dla mieszkańców naszego kraju, została uruchomiona aplikacja Airly, dzięki której wiemy kiedy najlepiej unikać wychodzenia na zewnątrz.

Główne przyczyny powstawania smogu

Wyróżnia się dwa rodzaje smogu: londyński oraz w typie Los Angeles, pierwszy pojawia się najczęściej w umiarkowanym klimacie, w okresie od listopada do stycznia. W sporadycznym przypadkach może zatruwać ludzkie organizmy nawet do marca, w okresie, w którym wszystko wokół budzi się do życia. Smog w typie Los Angeles pojawia się natomiast w tropikach, w sezonie letnim. Różnice dotyczą również składu w poszczególnych rodzajach zanieczyszczenia, jednak żaden z nich nie jest tak naprawdę mniej szkodliwy. Główną przyczyną, dla której powstaje smog wskazywany w aplikacji Airly jest zmieszanie się świeżego powietrza z różnymi zanieczyszczeniami. Za większość generowania zanieczyszczeń odpowiadają ludzie, gdyż to oni budują fabryki, poruszają się samochodami oraz palą węglem i drewnem w przydomowych kotłowniach. Innym czynnikiem jest położenie konkretnych miejscowości, gdyż te usytuowane w kotlinach są najbardziej narażone na smog i zatruwanie całego organizmu. Pojawianie się smogu na terenie całego kraju jest również wzmożone w ciągu bezwietrznych dni i nocy, kiedy zanieczyszczenia zalegają cały czas w jednym miejscu. Zamiast maleć, rozprzestrzeniają się na kolejne obszary, jedno z największych stężeń notuje się cały czas w stolicy Małopolski – Krakowie. Skutki będą odczuwalne przez wiele lat, kolejne pokolenia będą w ten sposób poszkodowane.

Smog, a działanie aplikacji Airly

Sposoby na monitorowanie jakości powietrza

W celu ochrony własnego zdrowia warto podejmować się bieżącego monitorowania jakości powietrza w konkretnej lokalizacji. Do tego celu idealnie sprawdzi się aplikacja Airly, której podstawą jest mapa z umieszczonymi punktami wskazującymi na obecność smogu w czasie rzeczywistym. Punkty zaznaczone na zielono są bezpieczne, te przybierające kolory pomarańczowe i czerwone wskazują na większe stężenie zanieczyszczeń w postaci smogu. Główną zaletą aplikacji Airly jest precyzja i wiarygodność prezentowanych informacji, ponadto jest w pełni kompatybilna z najbardziej popularnymi systemami Anroid oraz iOS. Wszystkie niezbędne dane są gromadzone dzięki rozmieszczonym w różnych miejscach czujnikom, wszelkie informacje są przekazywane do aplikacji w czasie rzeczywistym. Jej zainstalowanie pozwoli na pozyskiwanie bieżących informacji o tym, czy spacer w konkretnym momencie będzie bezpieczny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci, które nie powinny przebywać w tak szkodliwych warunkach, ostrożność zaleca się również kobietom w ciąży. Problem jest bardzo duży, dlatego profilaktyka w postaci przydatnej aplikacji Airly jest jak najbardziej wskazana.