Zalety żywności ekologicznej

Każdy z nas spotkał się nie raz z terminem żywności ekologicznej. Jest ona znakowana europejskim certyfikatem tzw. zielonym listkiem, z którym każdy choć raz miał do czynienia. Najczęściej spotykany jest na towarach dostępnych szczególnie w takich miejscach jak sklep ze zdrową żywnością. Niestety nadal występuje dość niska świadomość społeczna, mówiąca o tym, że żywność eko jest dobra dla naszego zdrowia i otaczającego nas środowiska. Wiele z nas sięga po te produkty z takich powodów, że są one po prostu modne i każdy chce je mieć. Jakie są prawdziwe zalety żywności ekologicznej?

Żywność ekologiczna a zdrowie

Trzeba jasno podkreślić, że żywność jaką posiada w swojej ofercie sklep ze zdrową żywnością jest przede wszystkim zdrowa. Wynika to z tego, iż nie posiada żadnych sztucznych konserwantów, barwników czy aromatów. Nie jest w żaden sposób napromieniowana. Jest całkowicie wolna od niepotrzebnych dodatków i przeróżnych wzmacniaczy. Kupując żywność ekologiczną mamy pewność, że spożywamy dokładnie to, co chcemy. Jeśli kupiliśmy sok to będziemy pić prawdziwy sok, a nie jakiś aromat czy cukier. Żywność ekologiczna jest pozbawiona wszystkiego, co w zasadzie jest nam niepotrzebne. Stąd jej cena może być dużo wyższa, gdyż jej jakość jest niepodważalna.

Żywność ekologiczna a ekologia

Żywność ekologiczna jest produkowana z surowców wolnych od pestycydów, chemicznych środków chwastobójczych i grzybobójczych. Człowiek spożywający żywność pozbawioną tych certyfikatów dostarcza sobie tych wszystkich szkodliwych substancji. Trzeba mieć świadomość, że spożywanie mięsa pochodzącego z nie ekologicznej hodowli dostarcza organizmowi wiele szkodliwych i sztucznych składników. Wiele z nas latami dostarcza sobie tego typu niebezpiecznych elementów. Uprawa, która nie jest ekologiczna jest niekorzystna dla środowiska, zaśmieca Ziemię. Ponadto szkodzi także innym osobnikom, żyjącym na naszej planecie.  

Zalety żywności ekologicznej

Żywność ekologiczna a smak

Istnieje wiele nieprawdziwych mitów na temat żywności ekologicznej. Trzeba podkreślić, że jest ona wyjątkowo smaczna, gdyż posiada swój naturalny smak, pozbawiony jakichkolwiek polepszaczy. Hodowle nastawione na ilość nie pielęgnują naturalnego aromatu, ponieważ dążą jedynie do zmaksymalizowania zbioru.

Żywność ekologiczna a hodowla zwierząt

Produkcja żywności ekologicznej oparta jest na hodowaniu zwierząt w cywilizowanych warunkach. Zwierzęta przeznaczone do uboju hodowane są w godnych warunkach, na wolnym wybiegu. Ich hodowla odbywa się w naturalnych i normalnych dla nich warunkach, czyli polach, łąkach czy pastwiskach. Natomiast trzymanie zwierząt w ciasnych i niehumanitarnych warunkach nie ma nic wspólnego z rolnictwem ekologicznym.

Stała nadzór jakości

Produkcja żywności ekologicznej poddana jest ciągłym nadzorom. By móc przyznać certyfikat trzeba kilku lat na przygotowanie pola pod uprawę żywności ekologicznej. Takie pole musi być z dala od dróg, linii kolejowych oraz wszelkich innych źródeł, mogących zanieczyścić uprawę. Ponadto nie może sąsiadować z polem, które nie posiada certyfikatu ekologicznego. Po przyznanym certyfikacie następują regularne kontrole pod kątem spełniania ściśle określonych norm.