Przygotowania do I Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta jest wydarzeniem duchowym nie tylko ważnym i stresującym dla dziecka, ale także i dla jego rodziców. Wiele rodziców różnie ocenia tą uroczystość. Jak zatem jest ona postrzegana wśród rodzin?

Postrzeganie uroczystości okiem rodziców

I Komunia Święta to ważne święto, występujące wśród katolickich rodzin. Dodatkowo uroczystość odbywa się w szczególnym dla nich okresie, w maju czyli miesiącu poświęconym Maryi. Rodzice, których dziecko przystępuje do Komunii po raz pierwszy mogą odczuć stres związany z kilkumiesięcznymi przygotowaniami, w skład których wchodzi nauka modlitwy, obowiązkowość w trakcie nabożeństw wyznaczonych przez parafię, licznych zebrań, prób, terminów spowiedzi, organizacji podarków dla duchownych czy dekoracja świątyni.

Wiele rodziców ma negatywne wspomnienia na myśl o Pierwszej Komunii dziecka, wspominają to jako okres ciągłego narzekania i naciskania przez innych rodziców i z niechęcią podchodzą do kolejnej Komunii Świętej swoich młodszych dzieci. Niektórzy zaś podchodzą do tego zupełnie inaczej, twierdząc, że nie wiążą z tym dniem żadnych negatywnych wspomnień czy stresujących momentów.

Przygotowania do I Komunii Świętej

Liczne spotkania i przygotowania

Przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej są niezwykle angażujące i czasochłonne. Wielu rodziców jest zmęczonych tym okresem, ponieważ to czas nieustannych spotkań, ustaleń z innymi rodzicami oraz duchownymi, którzy nie zawsze mają taką wizję jak rodzice.

To czas ogromnych przygotowań dla dzieci, muszą stawiać się na konkretnych Mszach Świętych, nabożeństwach i spotkaniach. Czas zbierania ciągłych podpisów, wynikających z obecności na danym nabożeństwie czy uroczystości. Czas poświęcony na naukę modlitw oraz liczne próby i zebrania, co potrafi być wyczerpujące nie tylko dla rodziców, ale i przede wszystkim dzieci.

Ponadto, zwykle z organizacją Pierwszej Komunii Świętej związany jest także wybór lokalu, w którym ma się odbyć spotkani rodzinne, po uroczystości w Kościele. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wiele restauracji prowadzi zapis kilkuletni na dany lokal. Rodzice planujący Komunię poza domem muszą odpowiednio wcześniej ubiegać się rezerwację miejsca.