Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Powszechnie promowany ekologiczny styl życia coraz częściej wdrażany jest przez Polaków. Oszczędzanie energii elektrycznej to bardzo dobry pomysł na to, by wspólnie polepszyć kondycję planety, pozostawiając przy okazji zasoby domowego budżetu w nienadszarpniętym stanie. O tym, jak skutecznie zmniejszyć rachunki za zużycie energii elektrycznej, można dowiedzieć się, czytając poniższy artykuł.

Użytkowanie sprzętów gospodarstwa domowego

W domu codziennie używana jest niezliczona ilość sprzętów. Pralka, zmywarka, lodówka, czajnik, telewizor, kuchenka elektryczna czy mikrofalówka – to wszystko zużywa niemałe ilości prądu. Dlatego jeszcze przed zakupem sprzętu warto wybrać ten, którego klasa energetyczna to minimum A. Dotyczy to przede wszystkim lodówek, zmywarek oraz pralek, które uważa się za największych pożeraczy energii elektrycznej.

Zmywarkę należy uruchamiać wówczas, gdy jest całkowicie zapełniona. Programy myjące z niższą temperaturą pozwolą zaoszczędzić nawet do 30 procent zużywanej energii, co w skali roku generuje niemałe koszty. Z pralką jest podobnie – im niższa temperatura prania, tym większe oszczędności. Warto wykorzystać opcję dłuższego czasu płukania i krótszego wirowania, co pozwoli zaoszczędzić dodatkowe złotówki.

Chcąc, by lodówka najlepiej spełniała swoją funkcję, należy ustawić ją z dala od źródeł ciepła. Wokół sprzętu należy zapewnić swobodny obieg powietrza, co skróci cykl pracy agregatu. Nie należy wstawiać do lodówki ciepłych potraw, ponieważ schłodzenie ich wymaga dodatkowej pracy i kolejnych porcji prądu. Zamrożone produkty można wyjąć odpowiednio wcześniej i wstawić je do lodówki, gdzie będą się powoli rozmrażać, odciążając tym samym pracę agregatu.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie w domu

Chcąc zaoszczędzić na zużyciu energii, bardzo dobrym krokiem jest wymiana tradycyjnych żarówek na świetlówki LED. Dzięki zastosowanej technologii zużycie prądu jest nawet do pięciu razy niższe. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nagrzewanie świetlówek pobiera sporo energii, dlatego też korzystniej montować je w miejscach, gdzie będą w sposób ciągły świecić przez dłuższy czas. Częste zapalanie i gaszenie światła skraca ich żywotność.

Rozsądnie jest też przemyśleć kwestię urządzeń, które wyposażone są w stan czuwania (tzw. stand by). W każdym gospodarstwie domowym są średnio cztery takie urządzenia, które łącznie zużywają energię równą żarówce o mocy 20 W. Wyłączanie wtyczek z gniazd pomoże zaoszczędzić kolejne złotówki.

Ogrzewanie

Ogrzewanie jest jednym z czynników, które w największym stopniu pochłaniają energię (jeśli dom ogrzewany jest prądem). Zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem będzie efektowne wówczas, gdy nastąpi termomodernizacja. Dzięki temu budynek będzie jeszcze bardziej energooszczędny, a koszty ogrzewania znacząco spadną. Efektem prac termomodernizacyjnych jest dobra izolacyjność ścian zewnętrznych. Chcąc zgłębić te kwestie warto zapoznać się z treścią artykułów na elewacyjni.pl, serwisie w całości poświęconym efektywności energetycznej budynków.