Sporty ekstremalne
Zgodnie z powszechnie znanym powiedzeniem: sport to zdrowie. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ od dawna wiadomo, że przebywanie na świeżym powietrzu ma wiele zalet. Chodzi oczywiście o spokojne aktywności, takie jak bieganie, aerobik, gra w piłkę nożną, czy jazda na rowerze. Jednak coraz więcej osób decyduje się na sporty ekstremalne, które często generują większe ryzyko urazów.
Czym wyróżniają się sporty ekstremalne?
Istnieje duże zróżnicowanie w tym zakresie, dlatego wybór jest naprawdę pokaźny. Mają one niewiele wspólnego z tradycyjnymi odsłonami dyscyplin sportowych. Jest to dość specyficzna grupa aktywności, ściśle wiąże się z podejmowaniem ryzyka. Do rozpoczęcia niektórych sportów ekstremalnych wymagane są szczególne predyspozycje oraz przygotowanie. Doskonałymi przykładami są spływy kajakowe, narciarstwo w odsłonie ekstremalnej, skoki ze spadochronem oraz wspinaczki. Takich wyzwań mogą podjąć się wyłącznie osoby wysportowane i silne psychicznie, gdyż niezbędne jest również opanowanie w trudnych sytuacjach. Mitem jest natomiast informacja, że każdy sport ekstremalny wymaga dużych nakładów finansowych. Nie do każdej dyscypliny niezbędny jest sprzęt.
Przykłady sportów ekstremalnych
Niektóre dyscypliny mogą być wykonywane w każdych warunkach, nawet tych miejskich. Przykładem jest coraz bardziej popularny parkour, w którym przeskakuje się wszystkie ewentualne przeszkody. Osoby biorące w tym udział wyznaczają sobie umownie dwa punkty, do których mają dotrzeć w określony sposób. Parkour może przybierać formę wspinania się po budynkach, zeskakiwanie z nich, jeżeli zasady tego wymagają. W przypadku tego sportu wymagana jest ogromna koncentracja i zręczność. Jeden fałszywy ruch może doprowadzić do wypadku, dlatego powyższe warunki powinny być spełnione. W celach szkoleniowych powinno się skorzystać z rad doświadczonych sportowców. Każdy kolejny dzień ćwiczeń przybliża do coraz większych postępów i samodzielności w wykonywaniu konkretnych ruchów, precyzji oraz pewności siebie.