Sporty ekstremalne

Zgodnie z powszechnie znanym powiedzeniem: sport to zdrowie. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ od dawna wiadomo, że przebywanie na świeżym powietrzu ma wiele zalet. Chodzi oczywiście o spokojne aktywności, takie jak bieganie, aerobik, gra w piłkę nożną, czy jazda na rowerze. Jednak coraz więcej osób decyduje się na sporty ekstremalne, które często generują większe ryzyko urazów.

Sporty ekstremalne

Czym wyróżniają się sporty ekstremalne?

Istnieje duże zróżnicowanie w tym zakresie, dlatego wybór jest naprawdę pokaźny. Mają one niewiele wspólnego z tradycyjnymi odsłonami dyscyplin sportowych. Jest to dość specyficzna grupa aktywności, ściśle wiąże się z podejmowaniem ryzyka. Do rozpoczęcia niektórych sportów ekstremalnych wymagane są szczególne predyspozycje oraz przygotowanie. Doskonałymi przykładami są spływy kajakowe, narciarstwo w odsłonie ekstremalnej, skoki ze spadochronem oraz wspinaczki. Takich wyzwań mogą podjąć się wyłącznie osoby wysportowane i silne psychicznie, gdyż niezbędne jest również opanowanie w trudnych sytuacjach. Mitem jest natomiast informacja, że każdy sport ekstremalny wymaga dużych nakładów finansowych. Nie do każdej dyscypliny niezbędny jest sprzęt.

Przykłady sportów ekstremalnych

Niektóre dyscypliny mogą być wykonywane w każdych warunkach, nawet tych miejskich. Przykładem jest coraz bardziej popularny parkour, w którym przeskakuje się wszystkie ewentualne przeszkody. Osoby biorące w tym udział wyznaczają sobie umownie dwa punkty, do których mają dotrzeć w określony sposób. Parkour może przybierać formę wspinania się po budynkach, zeskakiwanie z nich, jeżeli zasady tego wymagają. W przypadku tego sportu wymagana jest ogromna koncentracja i zręczność. Jeden fałszywy ruch może doprowadzić do wypadku, dlatego powyższe warunki powinny być spełnione. W celach szkoleniowych powinno się skorzystać z rad doświadczonych sportowców. Każdy kolejny dzień ćwiczeń przybliża do coraz większych postępów i samodzielności w wykonywaniu konkretnych ruchów, precyzji oraz pewności siebie.