7 wskazówek, jak jeździć bezpiecznie

Warto pamiętać, że istnieje dość duża różnica między jazdą w nocy a jazdą w ciągu dnia.  Rzeczywiście, biorąc pod uwagę, że prowadzenie samochodu wymaga określonych umiejętności, zdrowego osądu i skupienia, w nocy, trzeba być szczególnie uważnym. Otwarta droga i zmniejszone natężenie ruchu sprawiają, że ludzie są bardziej skłonni do ryzykownych manewrów, których nigdy nie wypróbowaliby w godzinach szczytu. Do tego dochodzi zmęczenie. Dlatego zobacz, jak jeździć bezpiecznie.

Dokładnie wyczyść szyby

Brud i zanieczyszczenia na przedniej szybie, brudne i/lub uszkodzone reflektory, źle ustawione lusterka znacznie utrudniają jazdę. Jednocześnie zwiększają ryzyko  wypadku. Stanowią spore zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych uczestników ruchu. 

Dlatego, zanim wyruszysz w drogę, wyczyść dokładnie szyby i reflektory. Sprawdź lusterka.

7 wskazówek, jak jeździć bezpiecznie

Kontroluj prędkość

Mały ruch na drodze może zachęcać do brawury. Ponadto badania wykazały, że  37% wszystkich wypadków śmiertelnych związanych z prowadzeniem pojazdu w godzinach nocnych wynika właśnie z przekroczenia szybkości. Dlatego nie szarżuj na drodze ani w dzień, ani tym bardziej w nocy.

Z drugiej jednak strony zbyt wolna jazda również nie jest bezpieczna. Na autostradzie stanowi poważne zagrożenie. Inni kierowcy mogą jechać szybko i nie byliby w stanie zahamować na czas.

Uważaj na zwierzęta!

Wreszcie, dzikie zwierzęta, takie jak jelenie, kuny, lisy, czy psy, mogą powodować poważne szkody i/lub wypadki. Dlatego cały czas patrz na drogę. Wtedy zdążysz odpowiednio zareagować.

Rób regularne przerwy

Zawsze zaleca się robienie regularnych przerw podczas jazdy na długich dystansach. Szczególnie powinieneś o tym pamiętać w nocy. Zatrzymaj się na odpoczynek przynajmniej co dwie godziny i wypij mocną kawę, by zachować czujność.

Odblaski reflektorów

Na wiejskich drogach włącz długie światła, gdy tylko jest to możliwe. Pamiętaj, by przejść na światła krótkie, kiedy spotkasz innego użytkownika drogi. W ten sposób unikniesz oślepienia. Jeśli oślepia Cię inny samochód, nie patrz na reflektory.

Staraj się utrzymywać stałą prędkość. Unikaj jazdy 70 km/h, zwalniania do 40 km/h, gdy nadjeżdżają pojazdy, a następnie ponownego przyspieszania. W przeciwnym razie stwarzasz zagrożenie.

Zimowy zestaw awaryjny

Awaria samochodu zimą może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż w innych porach roku. Dlatego zawsze trzymaj w bagażniku następujący zestaw:

  • łopatka,
  • pochodnia,
  • skrobaczka i odmrażacz do szyb,
  • koc,
  • apteczka,
  • kable rozruchowe,
  • ładowarka do telefonu,
  • trójkąt,
  • gaśnica.

7 wskazówek, jak jeździć bezpiecznie

Jazda po śniegu i lodzie

Odległość hamowania znacznie się wydłuży. Pamiętaj też, że lód nie zawsze jest widoczny. Zachowaj więc szczególną ostrożność. Zanim pojedziesz, dokładnie oczyść samochód ze śniegu. Jeśli zalega na dachu, może łatwo zsunąć się na przednią szybę. 

Ruszaj na wyższym biegu (lepiej na drugim niż pierwszym), by uniknąć boksowania kół. Zastanawiasz się, co masz zrobić, gdy auto wpadnie w poślizg na śliskiej nawierzchni? Jeśli pojazd nie jest wyposażony w system ABS, hamuj pulsacyjnie. Wciskaj i puszczaj pedał hamowania.

Materiał powstał razem z Traficar.pl.